Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Armasight PVS-14 3x Lens
The Armasight 3x Magnifier is a high-performance afocal lens, that quickly converts your night vision monocular into a long-range night vision device. This afocal lens expands your detection and identification ranges significantly farther, making it ideal for the long-range observation and surveillance needs of military, law enforcement, and other professional users. The Armasight 3x Magnifier is simple and quick to install in front of existing front lens of the Armasight PVS-14 Monocular, as well as most other night vision devices, for instant visual enhancement.![]()
Compatible with most standard PVS-14 night vision monoculars.
Specifications for Armasight PVS-14 3x Lens:
| Manufacturer: | Armasight |
| Color: | Black |
| Magnification: | 3 x |
| Field of View, Angle: | 14 degrees |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 2.5 in |
| Weight: | 4 oz |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Condition: | New |
Package Contents:
- Armasight PVS-14 3x Lens
