Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles
Offering high-quality quality and remarkable luminosity, Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles is designed to get you through low-light and no-light surroundings. These Night Vision Goggles are made with a long lasting external surface that makes transporting almost fuss-free when going mission to mission. These Night Vision Goggles are made with a tough outer coating that makes transporting the system a simple task. Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles also offers one of the premier image resolutions out there. And for several years, Armasight has been leading the pack with its large range of heavy-duty products, and the Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles is just another example of the spectacular quality that many of its competitors find hard to beat. Here, at Tactical-Store, we aim to guarantee that you get the best product for your personalized necessities, and the Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles is one of the many night vision tools that we are pleased to be able to provide. To ensure that you are using the best quality device on your next outing, select the Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles.
Specifications for Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles:
| Manufacturer: | Armasight |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Image Intensifier Tube: | Thin Filmed |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Length: | 5.4 in |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Color: | Gray |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Additional Features: | FOM 1600+ |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Package Contents:
- Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles
- BNVD-40 Gen 3 Go Kit
- Team Wendy EXFIL LTP Bump Helmet Rail 3.0 in Standard Black.
- Armasight by OTTE Gear Night Vision Helmet Bag
- Armasight G95 NVG Mount Designed & Manufactured by Wilcox Industries
- Watchman IR Illuminator
- 30mm Ring Mount