Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- 3
- Image Intensifier Tube:
- High Performance (HP)
- System/Lens Resolution:
- 64 - 72 lp/mm
- Diopter Adjustment Range:
- -6 - 2 dpt
- Weight:
- 12.4 oz
- Condition:
- New
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- -40 - 50 Celsius, -40 - 122 Fahrenheit
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
Code: 0A-NVN-KT3-NAMPVS1401G9DBB1
MPN: NAMPVS1401G9DBB1
UPC: 810081912839
Product Info for Armasight PVS-14 1x27mm Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens
The enormously popular Gen 3 Armasight PVS-14 Multi-Purpose NV Monocular w/ 3x Lens is a fantastic entry-level option. The PVS-14 is compatible with a variety of accessories that expand its versatility, allowing for use as a handheld device, head- or helmet-mounted night vision monocular, in addition to being adaptable for use with many camera systems.![]()
With an integrated infrared (IR) illuminator, you can supplement the available light for more detailed images at closer distances. The Armasight PVS-14 features a manual gain control, allowing you to adjust the brightness to your personal preference. The Gen 3 Bravo Armasight PVS-14 comes with a white phosphor 1400+ FOM image intensified tube (IIT) and the High Performance (HP) version comes with a white phosphor 1800+ FOM IIT.
Complete your mission with confidence using the battle-proven Armasight PVS-14.
Specifications for Armasight PVS-14 1x27mm Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens:
| Manufacturer: | Armasight |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Image Intensifier Tube: | High Performance (HP) |
| System/Lens Resolution: | 64 - 72 lp/mm |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
| Battery Type: | AA |
| Weight: | 12.4 oz |
| Condition: | New |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Field of View, Linear: | 218.38 ft at 100 yds |
| Length: | 114 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Operating Temperature: | -40 - 50 Celsius, -40 - 122 Fahrenheit |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Width: | 51 mm |
| Battery Quantity: | 1 |
| Height: | 57 mm |
Package Contents:
- Armasight PVS-14 1x27mm Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens
- PVS-14 Night Vision Monocular
- 3x Mag Lens
- Lens Cap
- Eyecup
- Sacrificial Window
- Demist Shield
- Tethering Cord
- J-Arm Helmet/Head Mount Adapter
- Head Mount Assembly ("Skullcrusher")
- Product Manual
- Lens Cloth
- Soft Carrying Case
- AA Battery
