Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 1 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 240x320 pixels
- Refresh Rate:
- 60 Hz
- Condition:
- New
- Condition Quality:
- Excellent
- Condition Details:
- Other
Code: 0A-THM-SSFR1-TAVT36MNASIDE101
MPN: TAVT36MNASIDE101
UPC: 810081911665
Product Info for Armasight Sidekick 320 1x9.1mm Thermal Monocular
The Armasight Sidekick 320 is the smallest multi-functional 12-micron thermal monocular on the market. Based on Armasight’s Iron Wolf thermal technology platform, the Sidekick 320 thermal monocular boasts a 60Hz frame rate for industry-leading image quality and sharpness. This Armasight 320 thermal weighs under 210 grams and can be used as a handheld thermal or mounted to a helmet using the built-in Dovetail mini rail. The high-definition 1024x768 OLED display delivers crisp images and features icons displaying key information like compass location and battery life.![]()
With simplified 3-button controls and one-touch image and video recording, Sidekick 320 Thermal Imaging are incredibly easy to use and operate in the field. Choose from a variety of color palettes to suit your needs and utilize the USB-C port to attach an external battery pack for enhanced runtime. Buy the Armasight Sidekick 320 mini thermal monocular today to scout and survey day or night in any environment.
Specifications for Armasight Sidekick 320 1x9.1mm Thermal Monocular:
| Manufacturer: | Armasight |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 240x320 pixels |
| Field of View, Angle: | 24.18-18.13 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 9.1 mm |
| Width: | 2.6 in |
| Length: | 5.7 in |
| Height: | 1.9 in |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Battery Type: | 16650, CR123A |
| Weight: | 0.46 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Finish: | Black |
| Condition: | New |
| Lens Material: | Germanium |
| Operating Temperature: | -40 - 50 Celsius, -40 - 122 Fahrenheit |
| Condition Quality: | Excellent |
| Range of Detection: | 331 m on human sized target |
| Condition Details: | Other |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 40 mK NETD |
| Battery Quantity: | 1 |
Features of Armasight Sidekick 320 1x9.1mm Thermal Monocular
- Multiple color palettes
- Intuitive 3-button control
- 1 hour runtime on 1 CR123A battery at 20 degrees C
- Image Detail Enhancement
- Dovetail Mini-Rail Included for Helmet Mounting (with optional mount)
- Video Recording and Image Capture
- USB Video Stream
- USB-C Interface for External Devices
- Compass
- Battery Status Indicator
- ULTEM Composite Body and Ergonomic Design
Package Contents:
- Armasight Sidekick 320 1x9.1mm Thermal Monocular
- Thermal Monocular
- 2 CR123A Battery
- USB-C Cable
- Product Manual
- Lens Cloth
- Soft Case
