Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray
- Refresh Rate:
- 60 Hz
- Condition:
- New
Code: 0A-THR-NNHY4-TAVT33WN2CONTLT2
MPN: TAVT33WN2CONTLT2
UPC: 810081912228
Product Info for Armasight Contractor 320 Lite 2-8x25mm Thermal Rifle Scope
The Armasight Contractor 320 Lite thermal weapon sight features the advanced ArmaCORE 12-micron sensor for outstanding image clarity and precision. These compact and lightweight Armasight thermal scopes are incredibly portable yet durable so that you can use them in any weather conditions without worry. The Contractor 320 thermal sight is extremely efficient, ensuring up to four hours of continuous use with just two CR123 batteries.![]()
Experience innovative features like user-friendly menus with turret controls and customize your view with over eight reticles and multiple color options. A built-in compass and inclinometer provide precise calculations of distance, direction, and angle to provide the perfect shot on the hunting grounds. Boost your build with the Armasight Contractor 320 Lite thermal scope today to unlock next-gen thermal imaging technology in one compact package.
Specifications for Armasight Contractor 320 Lite 2-8x25mm Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | Armasight |
| Color: | Gray |
| Magnification: | 2 - 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Sensor Resolution: | 320x240 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Reticle: | 8 |
| Illumination Color: | Multiple Color Palettes |
| Eye Relief: | 45 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Field of View, Angle: | 6.6 - 8.8 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -4 dpt |
| Range of Detection: | 932 m |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Battery Type: | CR123 |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 7.7 in |
| Width: | 3.7 in |
| Height: | 3.4 in |
| Weight: | 780 g |
| Condition: | New |
| Battery Quantity: | 2 |
| Connectivity: | BT/WIFI, USBC |
Features of Armasight Contractor 320 Lite 2-8x25mm Thermal Rifle Scope
- Multiple color palettes
- Intuitive menus with turret controls
- 8+ Reticle Types
- 4 hours runtime at 20 degree C
- Image Detail Enhancement
- 1/2MOA Boresight
- Standard Picatinny Mount Included
- Video Recording & Image Capture
- Shot-Activated Video Recording
- USB-C Interface for External Devices
- Integrated Stadiametric Rangefinder
- Inclinometer
- Levelometer
- Graphic Compass
- Picture in Picture Mode
- Angle Cosine Indicator
- Reticle ON/OFF Selection
- Battery Status Indicator
- Alloy Metal Body and Ergonomic Design
Package Contents:
- Armasight Contractor 320 Lite 2-8x25mm Thermal Rifle Scope
- USB-C Cable
- Thermal Zeroing Target
- 2 x CR123A Batteries
- Lens Cloth
- Soft Case
- Product Manual
