Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 9 Hz
- Resolution:
- 256x336 pixels
- Condition:
- Refurbished
Code: 0A-THR-TAT179BN1HDHL81-REARMED
MPN: TAT179BN1HDHL81-REARMED
Product Info for Armasight Command/Pro 336 HD 8-32x100mm 336x256 9 Hz Thermal Imaging Rifle Scope w/ FLIR Tau 2
With an impeccable 100mm Germanium objective lens, the Armasight Command HD 336 8-32x100mm Thermal Imaging Bi-Ocular w/ FLIR Tau2 & 336x256 Core is an insanely effective way to be sure you have the epitome of nighttime viewing capabilities. The design of these unmatched Thermal Imaging from the thermal image experts at Armasight is better for sustained viewing periods and improved depth perception. The Armasight Command HD 336 8-32x100mm Thermal Bi-Ocular is based on the impressive FLIR Tau 2 VOx microbolometer core technology, and includes state-of-the-art capabilities for a variety of uses and missions. The Armasight 8-32x Command Thermal Image Biocular is a solid-state, uncooled, long-wave infrared, magnified, dedicated handheld thermal imager intended for day and nighttime missions.![]()
Armasight Command 336 HD Thermal Imaging Bi-oculars are characterized by their simple but intuitive controls, functions, and features that are layered among direct button adjustments, direct combination button functions, and electronic menu selections. The Armasight Command HD 336 Thermal Image Bi-Ocular has the ability to record imagery and is equipped with video-out capabilities. For an impeccable way to ensure you are using one of the best thermal units available, choose the Armasight Command HD 336x256 8-32x100mm Thermal Bi-Ocular.
Specifications for Armasight Command/Pro 336 HD 8-32x100mm 336x256 9 Hz Thermal Imaging Rifle Scope w/ FLIR Tau 2:
| Manufacturer: | Armasight |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 - 32 x |
| Objective Lens Diameter: | 100 mm |
| Refresh Rate: | 9 Hz |
| Resolution: | 256x336 pixels |
| Length: | 11.6 in |
| Width: | 5.4 in |
| Height: | 5.4 in |
| Condition: | Refurbished |
| Last Chance: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Armasight Command/Pro 336 HD 8-32x100mm 336x256 9 Hz Thermal Imaging Rifle Scope w/ FLIR Tau 2:
- Easy and intuitive Drop-down user interface
- Color Modes: White Hot/ Black Hot/ Rainbow/ Various Color Modes
- Extended Operation Time with Optional External Battery Power Supply
- Recording: Video Output /Optional Video Recorder with onboard replay
- Wireless remote control
- Water Resistant, CNC machined aircraft-aluminum alloy construction
- Rapid start-up
Package Contents:
- Armasight Command/Pro 336 HD 8-32x100mm 336x256 9 Hz Thermal Imaging Rifle Scope w/ FLIR Tau 2
