1 of 5 images
Hornady SnapSafe Keypad Safe, Extra Large, 75435
2 of 5 images
Hornady SnapSafe Gunbox Keypad Safe, XL, 75435
3 of 5 images
Hornady SnapSafe Gunbox Keypad Safe, XL, 75435
4 of 5 images
Hornady SnapSafe Gunbox Keypad Safe, XL, 75435
5 of 5 images
Hornady SnapSafe Gunbox Keypad Safe, XL, 75435
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Size:
- Extra Large
- Height:
- 20.5 in
- Width:
- 14.8 in
- Depth/Thickness:
- 8 in
Code: 0H-GF-HGKS1-75435
MPN: 75435
UPC: 842631100557
List: $169.99Save $12.50
$157.49
Product Info for Hornady SnapSafe Keypad Safe
Protect handguns, electronics and other valuables with the SnapSafe Keypad Safe.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Hornady SnapSafe Keypad Safe:
| Manufacturer: | Hornady |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Type: | Handgun |
| Size: | Extra Large |
| Height: | 20.5 in |
| Width: | 14.8 in |
| Depth/Thickness: | 8 in |
| External Dimensions: | 20.5x14.8x8 in |
| Internal Height: | 20.3 in |
| Internal Width: | 12 in |
| Internal Dimensions: | 20.3x12x7.5 in |
Features of Hornady SnapSafe Keypad Safe
- Heavy-Duty 16-Gauge Steel Body Construction and Extra Thick 9-Gauge Steel Door.
- Electronic Lock with Key Backup.
- Interior Light Automatically Illuminates when Opening the Safe.
- LED Visual Warning Light when Battery is Running Low.
- Includes Concrete Anchor Bolts for Mounting.
Package Contents:
- Hornady SnapSafe Keypad Safe