Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Gray
- Lock Type:
- Digital, Key
- Height:
- 71 in
- Width:
- 46 in
- Depth/Thickness:
- 31 in
- Included Accessories:
- 120V outlet, USB power strip
Code: 0H-GF-95072-95072
MPN: 95072
UPC: 090255950724
Product Info for Hornady Double Door Max 9 Gauge Steel Safe
Discover the ultimate solution for safeguarding your valuable firearms, ammo and gear with Hornady Security Mobilis Safes. These safes offer an innovative modular design that ensures you get the security you need without the complexities of traditional welded safes. Gone are the days of struggling with moving companies or installers the Mobilis Safes can be transported and assembled piece by piece in any room of your choice. The included tool kit provides everything required for assembly, giving you the power to set up your safe in a matter of minutes.![]()
Specifications for Hornady Double Door Max 9 Gauge Steel Safe:
| Manufacturer: | Hornady |
| Color: | Black/Gray |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Type: | Long Gun |
| Lock Type: | Digital, Key |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 71 in |
| Width: | 46 in |
| Depth/Thickness: | 31 in |
| Internal Height: | 65.9 in |
| Internal Width: | 42 in |
| Internal Depth/Thickness: | 27.5 in |
| Weight: | 1027 lb |
| Included Accessories: | 120V outlet, USB power strip |
Features of Hornady Double Door Max 9 Gauge Steel Safe
- Innovative Modular Design
- The security you need without the complexities of traditional welded safes.
- Easy To Install
- Mobilis Safes can be transported and assembled piece by piece in any room of your choice. The included tool kit provides everything required for assembly, giving you the power to set up your safe in a matter of minutes
- Usb Ports
- Built-in 120V outlet and USB power strip.
- Heavy-Duty, Tamper-Proof Construction
- Thick 9 gauge 2-ply steel exterior walls with pry-resistant 3/16in solid steel door with non-breach seal and nine 1-inch steel live locking bolts (depending on model).
- Maximize Storage Space
- Square-Lok interior organizing system maximizes storage space according to your preferences, and metal Square-Lok shelves and rifle/pistol gun racks can be configured to suit your needs.
Package Contents:
- Hornady Double Door Max 9 Gauge Steel Safe
- Tool Kit