Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Blade Material:
- 420HC
- Blade Shape:
- Clip Point
- Handle Material:
- Macassar Ebony Dymondwood
- Sheath Material:
- Leather
- Handle Color:
- Wood
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Ambidextrous
Code: RN-KN-BK-0112RANGER-0112BRS
MPN: 0112BRSB/2632
UPC: 033753026324
Buy Together and Save
Product Info for Buck Knives Ranger Folding Knife
The Ranger is a classic, reliable tool. This is a smaller version of the 110 Folding Hunter. It's a high-quality, reliable locking folder. And it's pure Buck. Easy opening nail notch design. Lockback design. The woodgrain handle is accented with brass bolsters. Includes a black leather sheath.![]()
Specifications for Buck Knives Ranger Folding Knife:
| Manufacturer: | Buck Knives |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4.25 in |
| Blade Material: | 420HC |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Macassar Ebony Dymondwood |
| Lock Type: | Back Lock |
| Sheath Material: | Leather |
| Handle Color: | Wood |
| Weight: | 5.6 oz |
| Opening Method: | One-handed Opening |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Buck Knives - Ranger:
- Macassar Ebony Dymondwood
- Genuine Leather Sheath
- Wear Resistant Stainless Steel
Package Contents:
- Buck Knives - Ranger