Tap Tap to Zoom
- Color:
- Mud
- Accessory Attachment System:
- Strap
- Size:
- Small
- Gender:
- Unisex
Code: 10N-BA-1005028-21-43359
MPN: 21-43359
UPC: 639966034776
Product Info for Badlands Bino AXS Case
Your binoculars are one of your most important hunting tools but they arent doing you any good stuck in the case. Quick, easy access is key. The Bino AXS is designed with open sides and a simple yet secure opening system, to ensure a safe ride for your binos and dependability when you need it most. It's so easy, you can access your binoculars with one hand tied behind your back.![]()
Specifications for Badlands Bino AXS Case:
| Manufacturer: | Badlands |
| Color: | Mud |
| Fabric/Material: | KXO-32 |
| Accessory Attachment System: | Strap |
| Size: | Small |
| Gender: | Unisex |
| Width: | 6 in |
| Height: | 7.25 in |
| Depth/Thickness: | 3.25 in |
Features of Badlands Bino AXS Case
- Magnetic Closure When Secured and When Open
- Open Sides for Unimpeded Binocular Access
- Quiet Fabric
- Interior Storage Pockets
- Bino Tethers and Quick-Release Carabineer Rings
- Side Wing Accessory Attachment Points
- Bottom Accessory Attachment Points
- Bottom or Rear Holster Compatible - additional hardware necessary through Venandi (Rear) or Razco (Bottom) Holsters
- Badlands Bow Hook
- Adjustable Shoulder Strap
- Breathable AirTrack Suspension
- Bino Connect Compatible (requires optional Bino Connect Kit)
Package Contents:
- Badlands Bino AXS Case