Tap Tap to Zoom
- Men's Clothing Size:
- Extra Large
- Mens Waist Size:
- 38 - 41 in
- Inseam Size:
- 35 in
- Color:
- Approach OG
Code: 10N-AP7-CAPN-21-39176
MPN: 21-39176
UPC: 639966012101
Product Info for Badlands Calor Pant - Men's
The Calor Pants couple a durable softshell with Badlands' Heatwave technology, so it reacts with your own body heat to give you a few extra degrees of warmth when you need them most. You'll also appreciate the reinforced knees, reinforced hems, double-belt loops, cargo pockets, and side zips that make the Calor Pants even more functional.![]()
Specifications for Badlands Calor Pant - Men's:
| Manufacturer: | Badlands |
| Men's Clothing Size: | Extra Large |
| Mens Waist Size: | 38 - 41 in |
| Inseam Size: | 35 in |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Hunting |
| Apparel Fit: | Comfort |
| Color: | Approach OG |
| Fabric/Material: | Water Repellent Fabric |
| Pockets: | Cargo Pockets at Side |
| Weight: | 2 lb |
| Last Chance: | Yes |
Features of Badlands Calor Pant - Men's
- Reinforced Double Belt Loops
- Articulated Knees
- Side Cargo Pocket
- Boot Zippers
- Wind Resistant
- Water Resistant
Package Contents:
- Badlands Calor Pant - Men's