Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 5.9 in
- Overall Length:
- 10.7 in
- Blade Material:
- 440C Stainless Steel
- Included Accessories:
- Kydex Sheath
- Handle Material:
- Synthetic
- Blade Finish:
- Bead Blast
- Handle Color:
- Black
- Sheath Material:
- KYDEX
Code: 1G0-KN1-120543AF
MPN: 120543AF
UPC: 788857003763
Product Info for Boker Applegate-Fairbairn 5.9in Fixed Blade Knife w/ Sheath
The Boker USA Applegate Fairbairn Knife is Boker's reissue of the Applegate-Fairbairn Fighting Knife, with a fiberglass-reinforced Delrin handle, thickened in the center for a sure grip. A lanyard hole adds convenience. The handle meets a short, forward-bending cross guard that protects the fingers. The Boker Applegate Fairbairn Knife achieves the preferred rearward balance via steel weights inserted into the handle - a beautifully ergonomic design. The 6" blade on this 10 3/4" knife has effective reach, with a 1" wide blade that's beefy all the way to the tip. Struck of Solingen 440C stainless steel hardened to a Rockwell of 58, the blade has the signatures of Rex Applegate and W.E. Fairbairn etched into the bead-blasted finish. The Boker USA Applegate Fairbairn Tactical Knife is sheathed in Kydex and including large Tek-Lok system.![]()
Specifications for Boker Applegate-Fairbairn 5.9in Fixed Blade Knife w/ Sheath:
| Manufacturer: | Boker |
| Blade Length: | 5.9 in |
| Overall Length: | 10.7 in |
| Blade Material: | 440C Stainless Steel |
| Designer: | Rex Applegate |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Kydex Sheath |
| Handle Material: | Synthetic |
| Blade Finish: | Bead Blast |
| Handle Color: | Black |
| Blade Thickness: | 0.2 in |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 8.6 oz |
Features of Boker Applegate-Fairbairn 5.9in Fixed Blade Knife w/ Sheath:
- The handle meets a short
- forward-bending cross guard that protects the fingers.
- Boker achieved the knife's preferred rearward balance by inserting steel weights into the handle - a beautiful ergonomic design.
- The 6" blade on this 10-3/4" knife has effective reach
- with a 1" wide blade that's beefy all the way to the tip.
- Struck of Solingen 440C stainless steel hardened to a Rockwell of 58
- the blade has the signatures of Rex Applegate and W.E
- Fairbairn etched into the bead-blasted finish.
- Includes lanyard hole and Kydex sheath.
- Blade Length (Inches): 6
- Full Length: 10.75
- Material: Blade - 440C Solingen
- Handle - Fiberglass Derlin(Plain Edge)
Package Contents:
- Boker Applegate-Fairbairn 5.9in Fixed Blade Knife w/ Sheath