Tap Tap to Zoom
Code: 11-KN-BKR01BO411-01BO411
MPN: 01BO411
UPC: 788857759882
The innovative Boker Plus Slike is a lightweight dagger supplied with a D2 blade ground on both sides that is slid out of the handle frontally. Comparable to the mechanism of the widely used utility knives, the lock is released at a touch of the button and the satin-finished blade is then moved up or down manually. A detent at the halfway point further enhances work safety. It is supplied with a modern flat grind and a pronounced groove. The CNC-machined handle scales made of black G10 lie comfortably in the hand despite the pocket knife's small size. With lanyard hole, large-sized deep-carry clip (tip-down) and high-quality nylon case for storage.![]()
| Manufacturer: | Boker USA |
| Blade Length: | 2.99 in |
| Blade Material: | D2 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.99 in |
| Blade Shape: | Dagger |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Push Button |
| Sheath Material: | Nylon |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 1.27 oz |
| Opening Method: | Thumb Stud |
| Quantity: | 1 |