- Color:
- Black
- Finish:
- Nitride
- Fabric/Material:
- 416R Stainless Steel
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- SIG Sauer
- Gun Model:
- SIG Sauer P320 Compact
- Barrel Length:
- 3.9 in
- Barrel Material:
- 4150 CMV Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- No
- Weight:
- 0.23 lb
- Condition:
- New
Code: 11I-BPI-CFVGH8J-320A910NCNOQ-N
MPN: 320A910NCNOQ-N
UPC: 810209950095
Product Info for Faxon Firearms Duty Series 9mm Luger, Sig P320 Compact Non-Threaded Pistol Barrel
Faxons Match Series pistol barrels for SIG P320 are machined in-house from stress-relieved 416-R stainless steel. These barrels are then given a black Nitride or PVD coating to increase lubricity, barrel life, and resistance to surface wear. All barrels are conventionally rifled to allow a wider range of ammunition to be used, including cast lead. The barrels drop into factory-spec slides with no gunsmithing required. Better-than-factory tolerances ensure a consistent, tighter lockup than OEM.![]()
Specifications for Faxon Firearms Duty Series 9mm Luger, Sig P320 Compact Non-Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P320 Compact |
| Barrel Length: | 3.9 in |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | No |
| Weight: | 0.23 lb |
| Condition: | New |
Package Contents:
- Faxon Firearms Duty Series 9mm Luger, Sig P320 Compact Non-Threaded Pistol Barrel