Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Black Nitride
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 22
- Model Generation:
- 1
- Barrel Length:
- 4.5 in
- Barrel Material:
- 4150 Chrome Moly Vanadium
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- No
- Weight:
- 0.28 lb
- Rifling Profile:
- Conventional Rifling
- Quantity:
- 1
- Gas System Length:
- Pistol Length
Code: 11I-BPI-DSC229-GA910N22NGQ-T
MPN: GA910N22NGQ-T
UPC: 816341028142
Product Info for Faxon Firearms Duty Series Conversion Glock 22 9mm Luger, Threaded Pistol Barrel
Faxon's Duty Series 9mm Conversion Pistol Barrels for G22 / Glock 22 are machined 100% in-house from stress-relieved 4150 CMV steel. These barrels are then given a black Nitride coating to increase lubricity, barrel life, and resistance to surface wear. All barrels are conventionally rifled to allow a wider range of ammunition to be used, including cast lead. The barrels drop into factory-spec slides with no gunsmithing required. Better-than-factory tolerances ensure a consistent, tighter lockup than OEM.![]()
Why Faxon Pistol Barrels?
4150 CMV or 416-R Stainless - Only the best steels for durability, longevity, and accuracy.
9mm SAAMI Chambers - Superior accuracy with complete SAAMI compatibility & boring reliability.
Tighter Tolerances - Drop-in, yet better fitment and lock-up.
Conventional Rifling - Fully compatible with cast bullets
11 Degree Target Crown
Specifications for Faxon Firearms Duty Series Conversion Glock 22 9mm Luger, Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black |
| Finish: | Black Nitride |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 22 |
| Model Generation: | 1 |
| Barrel Length: | 4.5 in |
| Barrel Profile: | Flame Fluted |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | No |
| Weight: | 0.28 lb |
| Rifling Profile: | Conventional Rifling |
| Quantity: | 1 |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Firearms Threads Per Inch: | Non Threaded |
| Gun Frame Size: | Compact |
Package Contents:
- Faxon Firearms Duty Series Conversion Glock 22 9mm Luger, Threaded Pistol Barrel