Tap Tap to Zoom
Product Info for Faxon Firearms SIG Sauer P365 9mm Luger Non-Threaded Pistol Barrel
Faxons Match Series pistol barrels for SIG P365 are machined in-house from stress-relieved 416-R stainless steel. These barrels are then given a black Nitride or PVD coating to increase lubricity, barrel life, and resistance to surface wear. All barrels are conventionally rifled to allow a wider range of ammunition to be used, including cast lead. The barrels drop into factory-spec slides with no gunsmithing required. Better-than-factory tolerances ensure a consistent, tighter lockup than OEM.![]()
Specifications for Faxon Firearms SIG Sauer P365 9mm Luger Non-Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Fabric/Material: | 416-R Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P365 |
| Barrel Length: | 3.09 in |
| Barrel Profile: | Straight |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | Straight |
| Weight: | 0.21 lb |
| Condition: | New |
| Rifling Profile: | Conventional |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
Features of Faxon Firearms SIG Sauer P365 9mm Luger Non-Threaded Pistol Barrel
- 11-degree Target Crown
Package Contents:
- Faxon Firearms SIG Sauer P365 9mm Luger Non-Threaded Pistol Barrel