Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Nitride
- Fabric/Material:
- 4150 Steel
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 17
- Model Generation:
- 1, 2, 3, 4
- Barrel Length:
- 4.5 in
- Barrel Material:
- 4150 CMV Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- No
- Weight:
- 0.24 lb
- Condition:
- New
Code: 11I-BPI-GA910N17NGQ-N-GA910N17NGQ-N
MPN: GA910N17NGQ-N
UPC: 810209950064
Product Info for Faxon Firearms Duty Series 9mm Luger, Glock 17 Gen 2-4 Non-Threaded Pistol Barrel
Faxon's Match Series Pistol Barrels for G17 / Glock 17 are machined 100% in-house from stress-relieved 416-R stainless steel. These barrels are then given a black Nitride or PVD coating to increase lubricity, barrel life, and resistance to surface wear. All barrels are conventionally rifled to allow a wider range of ammunition to be used, including cast lead. The barrels drop into factory-spec slides with no gunsmithing required. Better-than-factory tolerances ensure a consistent, tighter lockup than OEM.![]()
Specifications for Faxon Firearms Duty Series 9mm Luger, Glock 17 Gen 2-4 Non-Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | 4150 Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 17 |
| Model Generation: | 2, 3, 4, 1 |
| Barrel Length: | 4.5 in |
| Barrel Profile: | OEM |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | No |
| Weight: | 0.24 lb |
| Condition: | New |
| Gun Frame Size: | Full Size |
Package Contents:
- Faxon Firearms Duty Series 9mm Luger, Glock 17 Gen 2-4 Non-Threaded Pistol Barrel