Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Nitride
- Fabric/Material:
- 416R Stainless Steel
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- Smith & Wesson
- Gun Model:
- Smith & Wesson M&P M2.0
- Barrel Length:
- 4 in
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- Yes
- Weight:
- 0.22 lb
- Condition:
- New
Code: 11I-BPI-GGFR25-M-PB910NC2LOQ-N
MPN: M&PB910NC2LOQ-N
UPC: 816341024328
Product Info for Faxon Firearms Match Series 9mm Luger, M&P 2.0 Compact Non-Threaded Pistol Barrel
This Faxon Firearms S&W M&P 2.0 Compact 9mm Barrel will improve your precision with every shot on target. Faxon Firearms crafted these Gun Parts for drop-in installation that is quick and easy to install but still offers an incredibly tight fit. The Faxon Firearms S&W M&P 2.0 Compact Flame Fluted 9mm Barrel is machined from rugged stainless steel with a nitride finish for enhanced resistance to corrosion and wear. Equip a Faxon Firearms S&W M&P 2.0 Compact Flame Fluted 9mm Barrel to sharpen your shooting skills at the range, in the field or on the hunting grounds.![]()
Specifications for Faxon Firearms Match Series 9mm Luger, M&P 2.0 Compact Non-Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson M&P M2.0 |
| Barrel Length: | 4 in |
| Barrel Profile: | Flame Fluted, Drop In |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | Yes |
| Weight: | 0.22 lb |
| Condition: | New |
| Gun Frame Size: | Compact |
Features of Faxon Firearms Smith & Wesson M&P 2.0 Compact Flame Fluted 9mm Barrel
- Crown: 11-degree Target Crown
- Rifling: Button Rifled
- Fully Stress Relieved
- Rifling Type: Conventional
- Tighter Tolerances - Drop-in, yet better fitment and lock-up
- Rifling Method: Button
Package Contents:
- Faxon Firearms Match Series 9mm Luger, M&P 2.0 Compact Non-Threaded Pistol Barrel