Tap Tap to Zoom
Code: 11I-BPI-GGFR27-M-PB910NFLOQ-N
MPN: M&PB910NFLOQ-N
UPC: 816341023840
Step up your performance in the field or at the range with the Faxon Firearms Faxon M&P9 Full Size Flame Fluted Non-Threaded Barrel. These Gun Parts developed by Faxon Firearms are crafted from rugged stainless steel with a nitride finish that improves resistance to corrosion and wear. The Faxon Firearms Smith & Wesson M&P Full-Size Flame Fluted 9mm Luger Barrel features drop-in installation yet offers an incredibly tight fit for guaranteed precision. Amplify your accuracy and create a more reliable handgun with this Faxon Firearms Smith & Wesson M&P Full-Size Flame Fluted 9mm Pistol Barrel.![]()
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson M&P |
| Barrel Length: | 4.25 in |
| Barrel Profile: | Flame Fluted, Drop In |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | Yes |
| Weight: | 0.22 lb |
| Condition: | New |
| Gun Frame Size: | Full Size |