Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black Nitride
- Finish:
- Nitride
- Caliber:
- 6.5mm Grendel
- Barrel Length:
- 18 in
- Barrel Profile:
- Gunner
- Gas System Length:
- Mid Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-10
- Weight:
- 1.68 lb
- Gas Block Journal Size-Length:
- 1.9 in
- Gun Type:
- Rifle
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
Code: 11I-ATB-15BG8M18NGQ-5R-15BG8Q-5R-NP3
MPN: 15BG8M18NGQ-5R-NP3
UPC: 816341022119
Product Info for Faxon Firearms 18in BIG GUNNER Barrel
Crafted in-house from gun barrel quality bar stock, the Faxon Firearms 18in Match Series Rifle Barrel delivers the results you crave that will lead to more successful hunts and will impress your friends at target practice. Faxon Firearms designed these to be 5R button rifled, meaning they have reduced jacket deformation which boosts velocity and is easier to clean. The extension on this Faxon Firearms 18in Gunner, 6.5 Grendel Barrel is coated in Nickel Teflon which gives it dry lubricity, corrosion resistance, and even tightens the fit between the extension and the receiver which, in turn, enhances your shooting accuracy. To increase durability even further, these barrels are Nitride treated which improves the longevity of them and even resists harsh elements so that you can use your rifle rain or shine. Install this Faxon Firearms 18in Match Series 416-R Barrel today on your favorite rifle for a perfect fit and unparalleled performance every time.![]()
Specifications for Faxon Firearms 18in BIG GUNNER Barrel:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black Nitride |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 6.5mm Grendel |
| Barrel Length: | 18 in |
| Barrel Profile: | Gunner |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Weight: | 1.68 lb |
| Gas Block Journal Size-Length: | 1.9 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
Features of Faxon Firearms 18in Match Series Rifle Barrel:
- Manufactured 100% in-house from gun-barrel-quality bar-stock
- Lands opposite grooves and reduced sharp angles that reduces jacket deformation increasing velocity and easy cleaning
- Nitride treated inside and out, locking in the bore, improving barrel life, and keeping the elements at bay
- Extension coated in Nickel Teflon which maintains incredible dry lubricity, corrosion resistance, and tightens up fit between the extension and receiver
Package Contents:
- Faxon Firearms 18in, BIG GUNNER, 6.5 Grendel, Mid-Length, 416-R, QPQ Barrel