Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black Nitride
- Finish:
- Nitride
- Caliber:
- 6.5mm Grendel
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Profile:
- Heavy Fluted
- Gas System Length:
- Rifle Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Flutes:
- Yes
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-10
- Weight:
- 1.98 lb
- Condition:
- New
- Gas Block Journal Size-Length:
- 1.1 in
- Gun Type:
- Rifle
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
Code: 11I-ATB-15BG8R20FHQ-5R-15BG8R-5R-NP3
MPN: 15BG8R20FHQ-5R-NP3
UPC: 816341022133
Product Info for Faxon Firearms 20in, Heavy Fluted, 6.5 Grendel, Rifle-Length
The Faxon Firearms 20in Rifle-Length 416-R Stainless Steel QPQ Barrel is a premium Match Series barrel that utilizes 5R rifling. The 5R rifling in these by Faxon Firearms uses opposite groves and reduced sharp angles that decrease jacket formation while increasing velocity and allowing for easy cleaning. For increased durability and reliable performance, the Faxon Firearms 20 in Heavy Fluted Barrel is Nitride treated inside and out which will deter harsh elements and preserve the longevity of the barrel. The extension on this barrel has a Nickel Teflon coating that provides further corrosion resistance and maintains a dry lubricity while also tightening the fit between the extension and the receiver which helps improve accuracy. Swap in the Faxon Firearms 6.5 Grendel Barrel to get the most out of your weapon and consistently deliver impeccable results in the field.![]()
Specifications for Faxon Firearms 20in, Heavy Fluted, 6.5 Grendel, Rifle-Length:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black Nitride |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 6.5mm Grendel |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Profile: | Heavy Fluted |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Flutes: | Yes |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Weight: | 1.98 lb |
| Condition: | New |
| Gas Block Journal Size-Length: | 1.1 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
Features of Faxon Firearms 20in Rifle-Length 416-R Stainless Steel QPQ Barrel:
- Opposite grooves and reduced sharp angles that reduces jacket deformation increasing velocity and easy cleaning
- The barrels are Nitride treated inside and out, locking in the bore, improving barrel life, and keeping the elements at bay
- The extension has a Nickel Teflon coating that maintains incredible dry lubricity, corrosion resistance, and with the coating, tightens up fit between the extension and receiver - again improving upon accuracy
Package Contents:
- Faxon Firearms 20in, Heavy Fluted, 6.5 Grendel, Rifle-Length, 416-R Stainless Steel QPQ Barrel