Tap Tap to Zoom
- Color:
- Carbon Fiber
- Finish:
- Anodized
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Handguard Length:
- 15 in
- Gun Rail:
- M-LOK
- Weight:
- 6.71 oz
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Standard
- Inner Diameter:
- 1.7 in
- Outer Diameter:
- 2.05 in
- Height:
- 1.98 in
Code: 11I-HZ-FFSGT-FFHGMLOK15C1
MPN: FFHGMLOK15C1
UPC: 816341022829
Product Info for Faxon Firearms Streamline Handguard 1
Fusing Faxon's innovation and engineering with Lancer Systems' carbon fiber know-how, the STREAMLINE Carbon Fiber Handguard maximizes carbon fiber's unique rugged characteristics with practical application. The rail features 8 complete M-LOK facets for mounting accessories and uses standard AR-15 barrel nuts for mounting to the rifle, driving weight down, while maintaining decades-proven mounting systems. Carbon fiber is 10x stronger than aluminum and 40 percent lighter. We created a carbon fiber handguard that is competition and duty ready, weighing in at only 7.99 ounces, with a steel barrel nut! Features: Extreme lightweight without sacrificing strength, rigidity, or practicality. M-LOK attachment across 8 facets. Dramatically increases maneuverability of the weapon over metal rails. Low heat transfer for handling extreme duty cycles. Fits common suppressors under-rail Attaches with standard armorer's wrenches and tools. Co-witness iron sights and optics/lasers Requires optional low-profile M-LOK rail adapters. Specifications: 10"STREAMLINE CARBON, SBR/Pistol Length: 10.2" Weight w/ Barrel Nut (Includes ALL Mounting Hardware): 6.24 Ounces Height (Flat to Flat): 1.98" Max Outer Diameter (Peak to Peak): 2.05" Max Inner Diameter (Front Aluminum Ring): 1.70" Accessory Mounting: M-LOK M-LOK Slots: 5 Attachment Method: Standard AR-15 Barrel Nut, Patent-Pending Clamp Architecture ALL Include: Steel AR-15 Barrel Nut STREAMLINE Carbon Fiber Rail All Mounting Hardware![]()
Specifications for Faxon Firearms Streamline Handguard 1:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Carbon Fiber |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Weight: | 6.71 oz |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Standard |
| Inner Diameter: | 1.7 in |
| Outer Diameter: | 2.05 in |
| Height: | 1.98 in |
| Quantity: | 1 |
Features of Faxon Streamline Carbon Fiber 15in M-LOK Handguard:
- Extreme lightweight without sacrificing strength, rigidity, or practicality.
- M-LOK attachment across 8 facets.
- Dramatically increases maneuverability of the weapon over metal rails.
- Low heat transfer for handling extreme duty cycles.
- Fits common suppressors under-rail
- Attaches with standard armorer's wrenches and tools.
- Weight w/o Barrel Nut (Includes ALL Mounting Hardware): 6.71 Ounces
- Weight, Steel Barrel Nut: 1.28 Ounces
- Weight, Titanium Barrel Nut: .77 Ounces
- Height (Flat to Flat): 1.98"
- Max Outer Diameter (Peak to Peak): 2.05"
- Max Inner Diameter (Front Aluminum Ring): 1.70"
- Construction: Lancer Carbon Fiber & Aerospace Aluminum - Type III Hard Anodized
- M-LOK Slots: 8
- Attachment Method: Standard AR-15 Barrel Nut, Patent-Pending Clamp Architecture
- Co-witness iron sights and optics/lasers*
*Requires optional low-profile M-LOK rail adapters.
Package Contents:
- Faxon Streamline Carbon Fiber 15in M-LOK Handguard