Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 3400 mAh
- Power:
- 3.6 volts
- Length:
- 70 mm
- Battery Type:
- 18650
Code: 17R-BT-NFAL9-BW20029
MPN: BW20029
UPC: 6945064205982
Product Info for Nextorch 18650 USB-C Direct Recharge Battery
The UBC-C Rechargeable 18650 3400mAh Li-ion Battery charges quicker and easier than traditional batteries and can be charged from virtually any USB power source - wall charger, computer, car charger, or power bank. It features multiple circuit protection chips for enhanced safety assurance, and a LED charging indicator for easy reference. Economical and environmentally friendly, it reduces waste and provides a dependable power source for your flashlights. USB-C to USB cable included.![]()
Specifications for Nextorch 18650 USB-C Direct Recharge Battery:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Color: | Black |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 3400 mAh |
| Power: | 3.6 volts |
| Length: | 70 mm |
| Weight: | 57 g |
| Battery Type: | 18650 |
| Battery Chemistry: | Lithium-Ion |
Features of Nextorch 18650 USB-C Direct Recharge Battery
- Type-C Direct Charge
- More Convenient and Faster
- Equipped with one Type-C charging cable, able to connect to the computer, power adapter, in-car charger, power bank and other devices for quick recharging.
- Charging Status at A Glance
- Multiple Circuit Protection for Better Security Assurance
- Cyclic Charging
- Economical & Environmental
- Reduce the frequency and cost of battery replacement, economical and environmentally friendly.
Package Contents:
- Nextorch 18650 USB-C Direct Recharge Battery