Tap Tap to Zoom
Code: 19-KN-S1TS-S1-TI-SCAL
MPN: S1-TI-SCAL
UPC: 6954424402572
The Klarus S1 Ti-Scal Titanium Folding Knife has been designed to be a wonderful device for your personal cutting demands. Crafted making use of incredibly long-lasting materials, these Tactical Knives out of your professional knifesmiths at Klarus will hold on to an edge for extended periods of time before having to be honed. The handle on the Klarus S1 Ti-Scal Titanium Folding Knife will provide you with an amazing grip in pretty much any condition. Klarus has been in the knife making business for a long period of time, and the Klarus S1 Ti-Scal Titanium Folding Knife is the end result of their devotion to offering you some of the best knives that one could buy. Among our main objectives here at Tactical-Store is to be positive that you depart happy, and the Klarus S1 Ti-Scal Titanium Folding Knife is one of the numerous folding pocket knives that we are fired up to carry. For a very good way to make sure that you are working with a trustworthy instrument that won't let you down when you need it most, pick out the Klarus S1 Ti-Scal Titanium Folding Knife.
| Manufacturer: | Klarus |
| Blade Length: | 1.75 in |
| Closed Length: | 2.29 in |
| Blade Material: | Titanium |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 3.96 in |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Thickness: | 0.17 in |
| Condition: | New |
| Handle Color: | Silver |
| Opening Method: | Manual |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Silver |