Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Cannon Safe 50th Anniversary Gun Safe is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Cannon Safe 50th Anniversary Gun Safe
Arrange your guns and essential accessories your way with the resistive Cannon Safe 50th Anniversary Gun Safe. A strong weapon cabinet maintains your firearms in perfect shape while offering a place for each of your accessories that's totally modifiable to match your needs. With the Cannon Safe 50th Anniversary Gun Safe, it's not necessary to worry about theft, water, or fire destroying your valued treasures while you show off your gallery. After dedicating so much time and hard work to your gallery, you deserve a unique solution to display and safeguard your weapons, and using these Gun Safes & Cabinets created by the security authorities at Cannon Safe, you can feel at ease acknowledging that your weapons will stay in peak condition on account of the exceptional construction and superior materials. Being an innovator in the firearm display case market, Cannon Safe has dedicated many years to understanding your specifications and crafting the ideal way to present and hold your firearms, and the Cannon Safe 50th Anniversary Gun Safe illustrates their devotion to supplying you with the best solution. Here at Tactical-Store, your full satisfaction is always our first priority, and thus we wish to find you the best way to fulfill your requirements. The sensible and eye-catching Cannon Safe 50th Anniversary Gun Safe is just one of the numerous options we are pleased to provide for our shoppers. Scuffs and dust can severely alter how you feel regarding your firearm collection, so ensure that your firearms stay in their best condition while you stow them in the Cannon Safe 50th Anniversary Gun Safe.
Specifications for Cannon Safe 50th Anniversary Series C50:
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 59x45x26in |
| Internal Dimensions: | 56-1/8x41-7/8x19-3/8in |
| Ext. Cu. Ft.: | 40cu.ft |
| Weight: | 906lbs |
| Keypad: | EMP |
| Handle Type: | 5 Spoke |
| Lock: | Type 1 |
| Fire Protection: | 60 minutes |
| UL: | Yes |
| ETL: | Yes |
| Bolt Size: | 1-1/4x4in |
| No. of Bolts: | 13 |
| Door Thickness: | 4-5/8in |
| Door Gauge: | 2x12GA |
| Body Gauge: | 12GA |
| Interior Light: | Yes |
| Capacity: | 50 Guns |
Package Contents:
- Cannon Safe 50th Anniversary Gun Safe