Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Cannon Safe 48 Gun Commander Safe has been discontinued by Cannon Safe and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Cannon Safe 48 Gun Commander Safe
The Cannon Safe 48 Gun Commander Safe has been designed for people who are searching for a perfect way to be certain their firearms will not be handled by unexpected hands. A top of the line safe helps keep your weaponry safe. And the Cannon Safe 48 Gun Commander Safe is a great solution to be certain that you're the only one who has permission to access your firearms. Constructed working with ultra fine quality supplies and construction, these Gun Safes & Cabinets via the professionals at Cannon Safe provides you with years of reliable use. For an incredibly long period of time Cannon Safe has been a massive aspect of the weapon storage space industry, and the Cannon Safe 48 Gun Commander Safe is proof of their commitment to ensuring that your firearms are appropriately kept. At Tactical-Store, it is our target to present you the most efficient merchandise for your weapon storage requirements, and the Cannon Safe 48 Gun Commander Safe is one of the many safes that we are delighted to highlight. If you're looking for a great way to keep your guns secure and locked away, purchase the Cannon Safe 48 Gun Commander Safe.
Specifications for Cannon Safe Series C054:
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 72x50x26in |
| Internal Dimensions: | 68x44-1/4x16-7/8in |
| Ext. Cu. Ft.: | 54.2cu.ft |
| Weight: | 1512lbs |
| Keypad: | EMP |
| Handle Type: | 5 Spoke |
| Lock: | Type 1 |
| Fire Protection: | 90 minutes |
| UL: | Yes |
| ETL: | Yes |
| Bolt Size: | 1.5x4in |
| No. of Bolts: | 17 |
| Shelf Type: | Split |
| Power Supply and Media Outlet: | Yes |
| Door Organizer Kit: | Yes |
| Triple Fin Intumescent Seal: | Yes |
| Cannon's Patented TruLock Internal Hinges: | Yes |
| Anti-Pry Tab: | Yes |
| Dual Relockers: | Yes |
| Triple Hard Plate Yes: | |
| Door Thickness: | 5-5/8in |
| Door Gauge: | 2x10GA |
| Body Gauge: | 10GA |
| Interior Light: | Yes |
| Capacity: | 48 Guns |
Package Contents:
- Cannon Safe 48 Gun Commander Safe