Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Cannon Safe Home Series 38inx24inx22in Fire Resistant Security Safe w/ Electronic Lock is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Cannon Safe Home Series 38inx24inx22in Fire Resistant Security Safe w/ Electronic Lock
With amazing features and fire protection, the Cannon Safe Home Series 38inx24inx22in Fire Resistant Security Safe w/ Electronic Lock will keep your valuables safe and sound. This security safe manufactured by the experts at Cannon Safe is built for a lifetime of use with rugged construction and the electronic keypad gives you quick access in high stress situations. The Cannon Safe Home Series 38"x24"x22" Fire Resistant Security Safe features a triple fin design to prevent smoke from entering the safe, and expands to twelve times its size to seal off your valuables during a fire. The Cannon Safe Home Series 38inx24inx22in Fire Resistant Security Safe w/ Electronic Keypad comes with adjustable shelving and high-grade upholstery throughout with interior door organizer and multidirectional LED lights activate when the door opens, for increased visibility. Equipped with two 110 outlets, two USB ports and a RJ45 Ethernet connection, the Cannon Safe Home Series 38"x24"x22" Fire Resistant Security Safe serves as a central hub for data backup and security like no other.![]()
Specifications for Cannon Safe Home Series 38inx24inx22in Fire Resistant Security Safe w/ Electronic Keypad:
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 38"x24"x22" |
| Internal Dimensions: | 34-1/4"x21-1/4"x16-5/8" |
| EXT. CU. FT.: | 11.6 Cu. Ft. |
| Weight: | 335 lbs |
| Keypad: | Toplite Electronic |
| Handle Type: | 5 Spoke |
| Fire Protection: | 60 Minute |
| Bolt Size: | 1" x 4" |
| Door Thickness: | 4" |
| Door Gauge: | 1X12GA |
| Body Gauge: | 12GA |
Features of Cannon Safe Home Series 38"x24"x22" Fire Resistant Security Safe:
- Intertek-ETL Verified - 1200°F for 60 minutes
- Triple fin intumescent cold smoke expandable seal
- Heat-activated door seal that expands many times its size when exposed to heat
- 2-step door provides an extra barrier with more ceiling surface
Package Contents:
- Cannon Safe Home Series 38"x24"x22" Fire Resistant Security Safe w/ Electronic Lock