Tap Tap to Zoom
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 4000 mAh
- Power:
- 3.6 volts
- Flashlight Model:
- Fenix HT18, Fenix LR35R, Fenix PD36R, Fenix PD40R V2.0, Fenix TK22 UE, Fenix TK30
- Diameter:
- 0.85 in
- Length:
- 2.99 in
- Battery Type:
- 21700
Code: 1F-BT-FNX-ARB-L21-4000P-ARB-L21-4000P
MPN: ARB-L21-4000P
UPC: 942870307226
Product Info for Fenix 4000mAh 21700 Rechargeable Battery
The all-new Fenix rechargeable 21700 battery is designed for large current output. The maximum current for the ARB-L21-4000P is 18A, with a continuous output current of 10A. Why is this necessary? The higher current allows the 21700 battery longer runtimes in flashlights. As with all Fenix rechargeable batteries, the 21700 4000mAH has three sets of overheat protection, including pressure relief, microporous, and PTC cathodal block.![]()
Specifications for Fenix 4000mAh 21700 Rechargeable Battery:
| Manufacturer: | Fenix |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 4000 mAh |
| Power: | 3.6 volts |
| Flashlight Model: | Fenix PD40R V2.0, Fenix LR35R, Fenix TK30, Fenix HT18, Fenix TK22 UE, Fenix PD36R |
| Diameter: | 0.85 in |
| Length: | 2.99 in |
| Weight: | 2.5 oz |
| Battery Type: | 21700 |
Package Contents:
- Fenix 4000mAh 21700 Rechargeable Battery