Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 800 lumens
- Charger Type:
- USB Type-C
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- AA
Code: 1F-FL-FNX-LD22V2BK-LD22V2BK
MPN: LD22V2BK
UPC: 942870308704
Product Info for Fenix LD22 V2.0 LED Flashlight
The upgraded Fenix LD22 V2.0 is a mutli-use flashlight with a slim body design, multiple power options and great performance, perfect for just about every lighting task. This AA flashlight now includes a rechargeable Lithium-ion battery pack. You not only get a great USB Type-C rechargeable power source, but you also get increased performance with a maximum 800 lumens of light. As an alternative, you can use alkaline or NiMH AA batteries for a maximum 350 lumens. It's slim design, 0.7in round, and reversible clip make it a great every day carry choice. Made of durable A6061-T6 aluminum, the LD22 V2.0 is impact-resistant and waterproof to 2 meters. 7 lighting modes including five brightness levels, a strobe, and SOS.![]()
Specifications for Fenix LD22 V2.0 LED Flashlight:
| Manufacturer: | Fenix |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | A6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 800 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Charger Type: | USB Type-C |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 702 ft |
| Diameter: | 0.85 in |
| Length: | 5.83 in |
| Weight: | 3.39 oz |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Battery Type: | AA |
Features of Fenix LD22 V2.0 LED Flashlight
- AA battery flashlight with the option to use a rechargeable battery pack.
- Can be used with 1100mAh battery (with Type-C port) (included), 2 x alkaline AA batteries (included), or NiMH AA batteries (not included).
- Instant activation with the tactical tail switch; output selection with the functional side switch.
- Detachable two-position body clip for varying conditions.
- Reverse polarity protection, to protect from improper battery insertion.
- Digitally regulated circuit for maintaining a stable output.
Package Contents:
- Fenix LD22 V2.0 LED Flashlight