Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White/Red
- Light Output:
- 6500 lumens
- Charger Type:
- USB Type-C
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- 18650
Code: 1F-FL-FNX-TK28RLSBK-TK28RLSBK
MPN: TK28RLSBK
UPC: 694287031330
Product Info for Fenix TK28R 18650 6500 Lumens LED Flashlight
The TK28R is the mega-bright beast youve been waiting for. A powerful spotlight and floodlight combine to unleash an incredible 6500 lumens in a flat-body design, casting a beam so bright it floods your field of view with a massive hotspot for exceptional long-range visibility. A simple toggle switch lets you switch from white light to an extremely bright red light, and bypass all brightness levels with Instant Turbo.![]()
Specifications for Fenix TK28R 18650 6500 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Fenix |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard-anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Beam Color: | White/Red |
| Light Output: | 6500 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 102 Hours |
| Charger Type: | USB Type-C |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 1312 ft |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 5.82 in |
| Width: | 1.26 in |
| Depth/Thickness: | 1.26 in |
| Height: | 2.01 in |
| Weight: | 12.64 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Battery Type: | 18650 |
Package Contents:
- Fenix TK28R 18650 6500 Lumens LED Flashlight
- Fenix ARB-L18-4000 Rechargeable 18650 Batteries (Qty 2)
- USB-C Cable
- Lanyard
- Spare O-Ring
- Holster
- Fenix TK28R User Manual