1 of 1 images
RUIKE L31 Multifunction Knife, 3.35in, 14C17N Stainless Steel, Clip Point, Plain Blade, Black, L31-B
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.35 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Color:
- Black
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Finish:
- Plain
- Handle Color:
- Black
Code: P39-M3-L31-L31-B
MPN: L31-B
UPC: 6942870370132
List: $53.99Save 17%
$44.95
Product Info for RUIKE L31 3.35in Multifunction Knife
Featuring the largest blade in Criterion Collection series and more robust tools the L series is fit for the most severe outdoor conditions.![]()
Specifications for RUIKE L31 3.35in Multifunction Knife:
| Manufacturer: | RUIKE |
| Closed Length: | 4.49 in |
| Blade Length: | 3.35 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Color: | Black |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Finish: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Handle Color: | Black |
| Opening Method: | Manual |
| Quantity: | 1 |
Features of RUIKE L31 3.35in Multifunction Knife
- Bottle Opener
- Corkscrew w/ Assist
- Drill
- Facer
- Glass Breaker
- Key Ring
- Knife Blade
- Large Screwdriver
- Pocket Clip
- Reamer w/ Sewing Eye
- Scissors
- Seat Belt Cutter
- Small Screwdriver
- Spoke Key
- Tweezers
- Wire Bender
- Wire Stripper
Package Contents:
- RUIKE L31 3.35in Multifunction Knife