1 of 3 images
RUIKE M21 Multifunction Knife, 2.79in, 14C28N Stainless Steel, Clip Point, Plain Blade, Black, M21-B
2 of 3 images
RUIKE M21 Multifunction Knife, 2.79in, 14C28N Stainless Steel, Clip Point, Plain Blade, Black, M21-B
3 of 3 images
RUIKE M21 Multifunction Knife, 2.79in, 14C28N Stainless Steel, Clip Point, Plain Blade, Black, M21-B
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.79 in
- Blade Material:
- 14C28N
- Serrated:
- Plain
- Color:
- Black
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Finish:
- Plain
- Handle Color:
- Black
Code: P39-M3-M21-M21-B
MPN: M21-B
UPC: 6942870370057
List: $39.99Save 20%
$31.95
Product Info for RUIKE M21 2.79in Multifunction Knife
M series integrates convenience and functionality, as the most versatile group. No matter trifle things in daily life or hot potatoes in outdoor and emergency environment, all are out of question for M series.![]()
Specifications for RUIKE M21 2.79in Multifunction Knife:
| Manufacturer: | RUIKE |
| Closed Length: | 3.78 in |
| Blade Length: | 2.79 in |
| Blade Material: | 14C28N |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Overall Length: | 6.45 in |
| Color: | Black |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Finish: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.09 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Handle Color: | Black |
| Opening Method: | Manual |
| Quantity: | 1 |
Features of RUIKE M21 2.79in Multifunction Knife
- Bottle Opener
- Corkscrew w/ Assist
- Glass Breaker
- Key Ring
- Knife Blade
- Large Screwdriver
- Pocket Clip
- Seat Belt Cutter
- Small Screwdriver
- Tweezers
- Wire Strippers
Package Contents:
- RUIKE M21 2.79in Multifunction Knife