Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.79 in
- Blade Material:
- 12C27 Sandvik
- Serrated:
- Plain
- Color:
- Black
- Blade Shape:
- Clip Point
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Plain
- Handle Color:
- Black
Code: P39-M3-M41-M41-B
MPN: M41-B
UPC: 6942870370088
Product Info for RUIKE M41 2.79in Multifunction Knife
The RUIKE M41 2.79in Multifunction Knife has been produced to be the perfect knife for your personal cutting preferences. Built working with insanely resilient materials, these Pocket Multi Tools via the experienced knifesmiths at RUIKE will keep an edge for long periods of time before needing to be honed. The handle on the RUIKE M41 2.79in Multifunction Knife can provide a fantastic grip in pretty much any situation. RUIKE has been in the knife building market for a number of years, and the RUIKE M41 2.79in Multifunction Knife is the final result of their commitment . to giving you some of the best knives that one could purchase. One of our primary aims here at Tactical-Store is to be certain that that you depart pleased, and the RUIKE M41 2.79in Multifunction Knife is one of the numerous folding pocket knives that we are excited to have. For a superb way to guarantee that you are working with a trusty device that will not fail you when you need it most, choose the RUIKE M41 2.79in Multifunction Knife.
Specifications for RUIKE M41 2.79in Multifunction Knife:
| Manufacturer: | RUIKE |
| Closed Length: | 3.78 in |
| Blade Length: | 2.79 in |
| Blade Material: | 12C27 Sandvik |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Overall Length: | 6.45 in |
| Color: | Black |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.09 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Handle Color: | Black |
| Opening Method: | Manual |
Features of RUIKE M41 2.79in Multifunction Knife
- Bottle Opener
- Corkscrew w/ Assist
- Drill
- Facer
- Fishing Line Pliers
- Glass Breaker
- Key Ring
- Knife Blade
- Large Screwdriver
- Pocket Clip
- Reamer w/ Sewing Eye
- Regular Pliers
- Scissors
- Seat Belt Cutter
- Small Screwdriver
- Tweezers
- Wire Cutters
- Wire Strippers
Package Contents:
- RUIKE M41 2.79in Multifunction Knife