1 of 1 images
RUIKE S31 Multifunction Knife, 2.79in, 14C28N Stainless Steel, Clip Point, Plain Blade, Black, S31-B
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.79 in
- Blade Material:
- 14C28N
- Serrated:
- Plain
- Color:
- Black
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Finish:
- Plain
- Handle Color:
- Black
Code: P39-M3-S31-S31-B
MPN: S31-B
UPC: 6942870370033
List: $35.99Save 31%
$24.95
Product Info for RUIKE S31 2.79in Multifunction Knife
Compact and convenient for every day carry. Equipped with a stainless steel key ring and available multifunction tools, the S series is great for those every day tasks.![]()
Specifications for RUIKE S31 2.79in Multifunction Knife:
| Manufacturer: | RUIKE |
| Blade Length: | 2.79 in |
| Closed Length: | 2.79 in |
| Blade Material: | 14C28N |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Color: | Black |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Finish: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.08 in |
| Handle Color: | Black |
| Opening Method: | Manual |
Package Contents:
- RUIKE S31 2.79in Multifunction Knife