Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.44 in
- Blade Material:
- Damascus
- Serrated:
- Non-Serrated
- Blade Shape:
- Clip Point
- Handle Material:
- Wood
- Handle Finish:
- Brown
- Blade Finish:
- Damascus
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Brown
Code: 1G0-KN-BOM01MB946DAM-01MB946DAM
MPN: 01MB946DAM
UPC: 788857016848
Product Info for Boker Duke Lockback 2.44in Folding Knife
Formulated to be an ideal knife for almost any scenario, the Boker Duke Lockback 2.44in Folding Knife is great for any occasion where an outstanding knife is the key to success. These Tactical Knives from the experts at Boker are meant using leading edge blade materials that will maintain an edge for very long periods of time before requiring consideration. The handle on the Boker Duke Lockback 2.44in Folding Knife was constructed to present you with the ultimate hold in virtually any situation. Here at Tactical-Store it is our purpose to make sure that you leave happy, and the Boker Duke Lockback 2.44in Folding Knife is among the list of folding pocket knives that we are pleased to be able to supply our shoppers. For an amazing way to make sure you are cutting with some of the best knives out there, purchase the Boker Duke Lockback 2.44in Folding Knife.
Specifications for Boker Duke Lockback 2.44in Folding Knife:
| Manufacturer: | Boker |
| Blade Length: | 2.44 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 5.71 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Wood |
| Handle Finish: | Brown |
| Blade Finish: | Damascus |
| Blade Thickness: | 0.08 in |
| Lock Type: | Lockback |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Brown |
| Weight: | 2.15 oz |
| Opening Method: | Nail Nick |
Package Contents:
- Boker Duke Lockback 2.44in Folding Knife