Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 5.9 in
- Overall Length:
- 11.6 in
- Blade Material:
- N690
- Handle Material:
- G10
- Handle Color:
- Black, Grey
- Condition:
- New
- Color:
- Grey
Code: 1G0-KN1-FXNR01TT-FX-NR01TT
MPN: FX-NR01TT
UPC: 788857047682
Product Info for Boker Nero Extreme Response 5.9in Fixed Blade Knife
Together with Progetti Design's Italian team, FKMD has developed a knife that is easy to handle, lightweight and stable. The coated blade of the N. E. R. O. is made of N690 and hardened to 59-60 HRC. The black G10 handle is CNC-milled and has a textured surface.![]()
Specifications for Boker Nero Extreme Response 5.9in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Boker |
| Blade Length: | 5.9 in |
| Overall Length: | 11.6 in |
| Blade Material: | N690 |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | G10 |
| Handle Color: | Grey, Black |
| Blade Thickness: | 0.2 in |
| Condition: | New |
| Weight: | 10.8 oz |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Grey |
| Lock Type: | Fixed |
Features of Boker Nero Extreme Response 5.9in Fixed Blade Knife
- Total Length: 11,6
- Blade length: 5.9 in
- Blade thickness: 0.20 in
- Weight: 10.8 oz
- Blade Material: N690
- Handle Material: G10
- Lock: Fixed
- Color: Black
- Blade Color: Grey
Package Contents:
- Boker Nero Extreme Response 5.9in Fixed Blade Knife