Tap Tap to Zoom
Product Info for Hogue Expel 2.5in Folding Knife
The Hogue Expel 2.5in Folding Knife was indeed designed to be the perfect blade for every one of your cutting demands. Made using exceptionally tough components, these Tactical Knives from the expert knifesmiths at Hogue will retain an edge for long periods of time before needing to be sharpened. The handle on the Hogue Expel 2.5in Folding Knife will provide you with an excellent hold in nearly any situation. Hogue has been in the knife making market for a number of years, and the Hogue Expel 2.5in Folding Knife is the final result of their commitment . to supplying you with some of the finest knives that one could purchase. One of our main targets here at Tactical-Store is to be certain that that you leave satisfied, and the Hogue Expel 2.5in Folding Knife is among the numerous folding pocket knives that we are passionate to carry. For a very good way to make certain that you are working with a trustworthy tool that is not going to fail you when you have to have it most, select the Hogue Expel 2.5in Folding Knife.
Specifications for Hogue Expel 2.5in Folding Knife:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 2.5 in |
| Blade Material: | High Carbon Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7 in |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Silver |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 1.5 oz |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Scalpel Blade, Plain |
Package Contents:
- Spyderco Para Military 2 3.45in Folding Knife
- 3x#60-Style (Swann-Morton 60) Blades
- 2x#70-Style (Swann-Morton 60B) Blades