Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4 in
- Blade Material:
- 154CM
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Finish:
- Matte Black
- Blade Finish:
- Tumble
- Handle Color:
- Black
Code: 1H-KN-EX034INDP-34350
MPN: 34350
UPC: 743108343500
Product Info for Hogue EX03 Extreme Folder Knife - 4in Drop Point Blade, Polymer Frame
The Hogue EX03 Extreme Folder 4" Drop Point Knife includes most of the characteristics of the EX-01. What makes the Hogue EX03 4" Drop Point Extreme Folder Knife different is the one-piece frame which is made from high glass content reinforced polymer. Hogue's in-house injection molding capabilities allow them to create a one-piece frame with an integrated skull crusher. The stainless steel bolster plates are actually molded into the frame prior to assembly, assuring a precise action. The Hogue EX-03 Extreme Folder Knife - 4in Drop Point Blade gives you an affordable knife without sacrificing any of the Hogue Extreme Knives philosophy. Hogue knives are manufactured in collaboration with world-renowned custom knife-maker and designer Allen Elishewitz.![]()
Specifications for Hogue EX-03 4" Extreme Folder Knife - Drop Point Blade:
| Overall Length: | 8.875" |
| Closed Length: | 4.875" |
| Blade Length: | 4" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Handle Material (Frame): | Glass-filled Polymer |
| Blade Material: | 154CM Stainless Steel |
| Blade Hardness: | RC 57-59 |
| Blade Treatment: | Cryogenically Treated |
| Blade finish: | Stone-Tumbled |
| Blade Style: | Drop-Point and Tanto with Ambi Thumb-Studs |
| Pocket Clip: | Stainless Steel Spoon, Reversible |
| Locking Mechanism: | Push-Button with Manual Safety |
| Weight Polymer: | 4.88oz (4") |
Features of Hogue EX-03 Extreme Folder Knife - 4inch Drop Point Blade:
- 154 cm
- Heat treated to RC 57-59
- Cryogenically treated
- Tumble finish
- Hand Sharpened & honed
- Glass breaker handle tip
- Lanyard attachment
- One-piece extreme polymer frame
Package Contents:
- Hogue EX03 Extreme Folder Knife - 4in Drop Point Blade, Polymer Frame