Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.75 in
- Overall Length:
- 6.625 in
- Blade Material:
- CPM154 Stainless Steel
- Handle Color:
- Black
- Serrated:
- Plain
- Hand:
- Ambidextrous
- Blade Shape:
- Drop Point
- Included Accessories:
- Zipper Pouch
- Handle Finish:
- Matte Black
- Handle Material:
- 6061-T6 Anodized Aluminum
- Blade Finish:
- Black Kote
- Package Type:
- Box
- Color:
- Black
Code: 1H-KN3-HOG275FAM-24116
MPN: 24116
UPC: 743108241165
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Hogue A01 MicroSwitch 2.75in Automatic Folding Knives
A01-microswitch 2.75" Auto Warncliffe Blade Finish Aluminum Frame - Matte Black![]()
Specifications for Hogue A01 MicroSwitch 2.75in Automatic Folding Knives:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Overall Length: | 6.625 in |
| Blade Material: | CPM154 Stainless Steel |
| Handle Color: | Black |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Ambidextrous |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Included Accessories: | Zipper Pouch |
| Handle Length: | 4 in |
| Handle Finish: | Matte Black |
| Handle Material: | 6061-T6 Anodized Aluminum |
| Blade Finish: | Black Kote |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Plunge Lock |
| Blade Grind: | Hollow |
| Weight: | 2.83 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Package Type: | Box |
| Color: | Black |
| Last Chance: | Yes |
| Blade Type: | Plain |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Hogue A01-ms Fld 2.75 Wcb Blk Fin Mat Blk