Tap Tap to Zoom
Product Info for Hogue SIG K320 AXG Classic Folding Knife w/ABLE Lock
Hogue Knives Has Partnered Together With Sig Sauer To Deliver A Full Line Of Quality Sig Sauer Branded Knives. These Fine Tactical And Sporting Knives Represent The Ultimate Value In Tactical Folders And Fixed Blades Expressed Through Hogue's State-of-the-art Manufacturing Processes. Made By American Craftsmen, A Hogue Knife At Your Side Is A Trusted - And Trustworthy - Companion, An Heirloom Quality Blade Combining The Best Of Old-world Craftsmanship And Design Set In The Context Of Modern-day, Real-world Applications For A Tactical Blade.![]()
Specifications for Hogue SIG K320 AXG Classic Folding Knife w/ABLE Lock:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | CPM-S30V Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Handle Material: | Hard-Anodized 6061 T6 Aluminum |
| Handle Finish: | Aluminum & Wood |
| Blade Finish: | Black Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.125 in |
| Lock Type: | Ambidextrous ABLE Lock |
| Blade Grind: | Honed |
| Handle Color: | Black/Walnut |
| Weight: | 5.1 oz |
| Opening Method: | Manual |
| Hand: | Ambidextrous |
| Country of Origin: | USA |
Features of Hogue Sig K320 AXG Classic Folding Knife w/ABLE Lock
- SIG SAUER firearm match: P320 AXG Scorpion
- Locking mechanism: ambidextrous ABLE lock
- Deep carry, louvered pocket clip: ambidextrous - right or left handed, tip up or down
- Asymmetrical lanyard hole
Package Contents:
- Hogue Sig K320 AXG Classic Folding Knife w/ABLE Lock