Tap Tap to Zoom
Product Info for Hogue EX-F01 Sig Fixed Blade Knife
The EX-F01 Is The Ultimate Field Tool Packed With Features. With Its Thick Tool Steel Blade And Integrated Skull Crusher The EX-F01 Is Ready For All Tasks. Additionally, The Broad Point In Front Of The False Edge Provides Extra Strength To The Tip And A Large Land For Batonning. The Weight Of The Ex-f01 Provides Ease Of Chopping And Improved Penetration. The 3d Sculpted Scales Provide The User A Comfortable Grip While Performing Strenuous Cutting Activities. To Complement The Grip, The Blade Includes A Serrated Thumb-ramp And Finger Detent In The Frame. The Ex-f01 Has An Integrated Hidden Compartment In The Frame Which Is Accessed By Using The Supplied Wrench.![]()
Specifications for Hogue EX-F01 Sig Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 5.5 in |
| Overall Length: | 10.5 in |
| Blade Material: | A2 |
| Knife Application: | Hunting |
| Included Accessories: | Automatic Retention Sheath |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 10.04 oz |
| Additional Features: | Sig Medallion |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Hogue Ex-f01 Sig Fixed Blade