Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- CPM-S30V
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- CPM-S30V
- Handle Finish:
- Cerakote
- Blade Finish:
- Cerakote
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Flat Dark Earth
- Hand:
- Ambidextrous
Code: 1H-KN-K320-36375
MPN: 36375
UPC: 743108363751
Product Info for Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife
Established to be the perfect utensil for virtually every circumstance, the Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife is superb for any occasion in which an outstanding blade is the way to succeed. These Tactical Knives from the professionals at Hogue are made using high grade blade components that will retain an edge for very long periods of time before needing consideration. The handle on the Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife has been developed to furnish you with the best hold in virtually any condition. Here at Tactical-Store it is our goal to ensure that you leave content, and the Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife is among the list of folding pocket knives that we are proud to be able to supply our shoppers. For an amazing way to make sure you're cutting with the very best knives obtainable, choose the Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife.
Specifications for Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | CPM-S30V |
| Handle Finish: | Cerakote |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Lock Type: | ABLE Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Flat Dark Earth |
| Weight: | 5.1 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife:
- >SIG SAUER Firearm Match: P320 AXG Scorpion
- Locking Mechanism: Manual ABLE Lock (Ambidextrous Bar Lock Enhanced)
- Frame: Flat Dark Earth 6061-T6 Hard Anodized Aluminum and G-Mascus Green G10 Inserts with Mini Piranha Texture
- Deep Carry, Louvered Pocket Clip (Right or Left Handed, Tip Up or Down Carry)
- Asymmetrical Lanyard Hole
Package Contents:
- Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife