Tap Tap to Zoom
Product Info for Hogue Mysto Element 3.4in Folding Knife
FeaturesStonewashed clip point blade made from CPM MagnaCut steel.Double thumb stud opener with a washer pivot.Black polymer handle scales that are textured for grip.Accessible ABLE-Lock system for safe and easy one-handed operation.Reversible, deep-carry pocket clip set for tip-up carry.DescriptionThe updated Hogue Deka is a stellar everyday-carry knife designed by Allen Elishewitz. It differs from the original model in several ways. First, the handle is made from super lightweight polymer that conceals much of the knife's hardware, making for a cleaner aesthetic. Second-and most notably-the blade is made from CPM MagnaCut steel. This steel type has taken the knife world by a storm for its incredible edge retention, toughness, and stain-resistance. The rest of the knife is what you already know and love excellent handle geometry, an eye-catching design, and Hogue's dependable quality. The Hogue Deka is a knife you can afford to put in your pocket, and one you'll find every occasion to take out and use. It promises to perform well and stand the test of time.Hogue Knives is USA-based company that makes tactical and EDC pocket knives and fixed blades. Take a look at our selection-you're sure to find a knife for the job.![]()
Specifications for Hogue Mysto Element 3.4in Folding Knife:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Closed Length: | 4.4 in |
| Blade Material: | CPM MagnaCut Stainless Steel |
| Designer: | Scott Bruhns |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Pocket Knife |
| Overall Length: | 7.8 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Richlite |
| Blade Thickness: | 0.115 in |
| Lock Type: | Ambidextrous ABLE Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 2.5 oz |
| Opening Method: | Folding |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Hogue Mysto Element 3.4in Folding Knife
- Locking Mechanism: Manual ABLE Lock (Ambidextrous Bar Lock Enhanced)
- Frame: Richlite
- Deep Carry Pocket Clip (Right or Left Handed, Tip Up Carry)
- Anodized Titanium Backspacers
- Lanyard Hole
Package Contents:
- Hogue Mysto Element 3.4in Folding Knife
- Bruhns Patch