Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- CPM-S30V Stainless Steel
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Glass/Nylon Polymer
- Handle Finish:
- Polymer
- Blade Finish:
- Black Cerakote
- Handle Color:
- Gray
- Hand:
- Ambidextrous
Code: 1H-KN-SFT320-36372
MPN: 36372
UPC: 743108363720
Product Info for Hogue Sig K320 Tactical Folding Knife w/ABLE Lock
Produced to be the perfect blade for any circumstance, the Hogue Sig K320 Tactical Folding Knife w/ABLE Lock is superb for any time where a superior quality edge is the key to success. These Tactical Knives from the skilled professionals at Hogue were created using high grade blade materials that will keep an edge for long periods of time before necessitating care. The handle on the Hogue Sig K320 Tactical Folding Knife w/ABLE Lock was invented to present you with the ultimate hold in pretty much any condition. Here at Tactical-Store it is our purpose to make sure that you depart happy, and the Hogue Sig K320 Tactical Folding Knife w/ABLE Lock is one of the folding pocket knives that we are glad to be able to offer our clientele. For a great way to always make sure that you are cutting with some of the finest knives out there, choose the Hogue Sig K320 Tactical Folding Knife w/ABLE Lock.
Specifications for Hogue Sig K320 Tactical Folding Knife w/ABLE Lock:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | CPM-S30V Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Glass/Nylon Polymer |
| Handle Finish: | Polymer |
| Blade Finish: | Black Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.125 in |
| Lock Type: | Ambidextrous ABLE Lock |
| Blade Grind: | Honed |
| Handle Color: | Gray |
| Weight: | 4.18 oz |
| Opening Method: | Manual |
| Hand: | Ambidextrous |
| Country of Origin: | USA |
Features of Hogue Sig K320 Tactical Folding Knife w/ABLE Lock
- SIG SAUER firearm match: P320 AXG Scorpion
- Locking mechanism: ambidextrous ABLE lock
- Deep carry, louvered pocket clip: ambidextrous - right or left handed, tip up or down
- Asymmetrical lanyard hole
Package Contents:
- Hogue Sig K320 Tactical Folding Knife w/ABLE Lock