Tap Tap to Zoom
Product Info for Hogue X1-Microflip Folding Knife
Produced to be the perfect utensil for virtually every scenario, the Hogue X1-Microflip Folding Knife is excellent for any occasion where a top-notch knife is the secret weapon to success. These Tactical Knives from the specialists at Hogue are formulated using high grade blade components that will retain an edge for long periods of time before requiring care. The handle on the Hogue X1-Microflip Folding Knife has been constructed to deliver the best grip in virtually any condition. Here at Tactical-Store it is our target to make sure that you leave happy, and the Hogue X1-Microflip Folding Knife is on the list of folding pocket knives that we are pleased to be able to provide our clientele. For a great way to make certain that you are cutting with the very best knives on the market, purchase the Hogue X1-Microflip Folding Knife.
Specifications for Hogue X1-Microflip Folding Knife:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Closed Length: | 3.85 in |
| Blade Material: | CPM-154 Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.6 in |
| Included Accessories: | Standard |
| Handle Material: | 6061-T6 Anodized Aluminum |
| Lock Type: | Button w/safety |
| Weight: | 2.9 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Country of Origin: | USA |
Features of Hogue X1-Microflip Folding Knife:
- Locking Mechanism: Push Button Lock with Manual Safety
- Pocket Clip: Stainless Steel Ambidextrous - Right or Left Handed, Tip Up Carry with Filler Plate
- Impact Pommel
Package Contents:
- Hogue X1-Microflip Folding Knife