Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.3 in
- Overall Length:
- 7.37 in
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Material:
- CPM M4
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- Everyday Carry
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Stone-Tumbled
- Handle Color:
- Blaze Orange
- Handle Finish:
- Blaze Orange
- Sheath Material:
- KYDEX
Code: 1H-KN1-35860
MPN: 35860
UPC: 743108358603
Product Info for Hogue Extrak 3.3in Fixed Blade Knife
Ideal for just about any cutting endeavor in which a superior quality knife is paramount to success, the Hogue Extrak 3.3in Fixed Blade Knife is an excellent tool for anybody. The blade on these Tactical Knives through the expert knife designers at Hogue are completed using exceptionally strong components which will hold on to a good sharp edge for an extremely long time frame before having to be sharpened. The Hogue Extrak 3.3in Fixed Blade Knife is made with a comfy handle that will supply you with remarkable control over your cutting subject. Hogue has been building top-of-the-range fixed blade knives for a very long time, and the Hogue Extrak 3.3in Fixed Blade Knife is the direct outcome of their determined initiatives to ensure that you enjoy the very best knife possible. Here at Tactical-Store, we make it our responsibility to present you the item which you have been looking for, and the Hogue Extrak 3.3in Fixed Blade Knife is one that we are very proud to highlight. For a great way to deal with any cutting project, select the Hogue Extrak 3.3in Fixed Blade Knife.
Specifications for Hogue Extrak 3.3in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.3 in |
| Overall Length: | 7.37 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Material: | CPM M4 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Included Accessories: | Everyday Carry |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Stone-Tumbled |
| Handle Color: | Blaze Orange |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.094 in |
| Handle Finish: | Blaze Orange |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 1.9 oz |
| Blade Type: | Plain |
Package Contents:
- Hogue Extrak 3.3in Fixed Blade Knife
- 3x#60-Style (Swann-Morton 60) Blades
- Injection Molded Sheath with ULTICLIP