1 of 4 images
Hogue Extrak Fixed Blade Orange G10
2 of 4 images
Hogue Extrak Fixed Blade Orange G10
3 of 4 images
Hogue Extrak Fixed Blade Orange G10
4 of 4 images
Hogue Extrak Fixed Blade Orange G10
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Overall Length:
- 7.38 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
- Color:
- Black
Code: 1H-KN1-HO35864-35864
MPN: 35864
UPC: 743108358641
List: $199.95Save 10%
$179.96
Product Info for Hogue Extrak 3.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
7.38" (18.75cm) overall. 3.25" (8.26cm) orange Cerakote finish CPM-M4 stainless clip point blade. Black textured G10 handle. Lanyard hole. Full tang. Removable handle scales. Nylon blade guard. UltiClip. Black Kydex belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Hogue Extrak 3.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Overall Length: | 7.38 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Weight: | 0.36 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Length: | 18.75 cm |
Package Contents:
- Hogue Extrak Fixed Blade Orange G10