1 of 3 images
Hogue Expel Scalpel Black G10
2 of 3 images
Hogue Expel Scalpel Black G10
3 of 3 images
Hogue Expel Scalpel Black G10
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.5 in
- Overall Length:
- 7 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Black
Code: 1H-KN1-HO35876-35876
MPN: 35876
UPC: 743108358764
List: $114.95Save 10%
$103.46
Product Info for Hogue Expel Scalpel 2.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
7" (17.78cm) overall. 2.5" (6.35cm) 440C stainless blade. Black G10 handle. Full tang. Lanyard hole. Comes with 5 replaceable blades. Nylon blade guard. Dual action switch that functions as ejector and lock. Removable handles. Boxed.![]()
Specifications for Hogue Expel Scalpel 2.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 2.5 in |
| Overall Length: | 7 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Hunting |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 0.26 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | Black |
| Length: | 17.78 cm |
Package Contents:
- Hogue Expel Scalpel Black G10