Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- CPM S30V
- Serrated:
- Non-Serrated
- Blade Shape:
- Tanto
- Handle Material:
- Glass/Nylon Polymer
- Blade Finish:
- Black Cerakote
- Handle Color:
- Gray
Code: 1H-KN-HOG-36360
MPN: 36360
UPC: 743108363607
Product Info for Hogue SIG K320 Nitron Manual Folding Knife w/ABLE Lock
Hogue Knives has partnered together with SIG Sauer to deliver a full line of quality SIG Sauer branded knives. These fine tactical and sporting knives represent the ultimate value in tactical folders and fixed blades expressed through Hogue's state-of-the-art manufacturing processes. A Hogue knife at your side is a trusted - and trustworthy - companion, an heirloom quality blade combining the best of old-world craftsmanship and design set in the context of modern-day, real-world applications for a tactical blade.![]()
Specifications for Hogue SIG K320 Nitron Manual Folding Knife w/ABLE Lock:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | Glass/Nylon Polymer |
| Blade Finish: | Black Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.125 in |
| Lock Type: | Ambidextrous ABLE Lock |
| Handle Color: | Gray |
| Weight: | 4.18 oz |
| Country of Origin: | USA |
Features of Hogue Sig K320 Nitron Folding Knife, Tanto:
- SIG SAUER Firearm Match: P320 Nitron
- Locking Mechanism: Ambidextrous ABLE Lock
- Frame: Black Polyamide Nylon 12 (Glass Fiber Reinforced Polymer) with P320 Texture
- Louvred Pocket Clip: Stainless Steel Ambidextrous - Right or Left Handed, Tip Up or Down Deep Carry
- Asymmetrical Lanyard Hole
Package Contents:
- Hogue SIG K320 Nitron Manual Folding Knife w/ABLE Lock