1 of 4 images
Hogue Sig K320 Nit 3.5 Dpb Blk Ply Blk - 36370
2 of 4 images
Hogue Sig K320 Nit 3.5 Dpb Blk Ply Blk - 36370
3 of 4 images
Hogue Sig K320 Nit 3.5 Dpb Blk Ply Blk - 36370
4 of 4 images
Hogue Sig K320 Nit 3.5 Dpb Blk Ply Blk - 36370
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- S30V Steel
- Serrated:
- Non-Serrated
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Finish:
- Cerakote
- Handle Color:
- Gray
Code: 1H-KN-HOG-36370
MPN: 36370
UPC: 743108363706
List: $174.95Save $8.49
$166.46
Product Info for Hogue K320 Nitron Folding Knife
Hogue K320 Nitron Folding Knife - Drop Point Blade Black Finish - Polymer Frame - Black![]()
Specifications for Hogue K320 Nitron Folding Knife:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | S30V Steel |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Lock Type: | Ambidextrous ABLE Lock |
| Handle Color: | Gray |
| Weight: | 4.18 oz |
| Quantity: | 1 |
| Country of Origin: | USA |
Features of Hogue K320 Nitron Folding Knife:
- SIG SAUER® Firearm Match: P320 Nitron
- Locking Mechanism: Ambidextrous ABLE Lock
- Frame: Black Polyamide Nylon 12 (Glass Fiber Reinforced Polymer) with P320 Texture
- Louvred Pocket Clip: Stainless Steel Ambidextrous - Right or Left Handed, Tip Up or Down Deep Carry
- Asymmetrical Lanyard Hole
- Cryogenically Heat Treated
- High Grind Profile - Hand Honed Edge
Package Contents:
- Hogue K320 Nitron Folding Knife